نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

پیامبر امّی، درس ناخوانده یا بیسواد؟!(1)

  • ایجاد شده توسط maseeh در 12 شهریور 1388
  • دسته بندی ها:

علم پیامبران الهی علیهم السّلام و برترین ایشان یعنی پنج پیامبر اولوالعزم- نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمّد علیهم السّلام - و البته والامقام ترین آنها، حضرت محمّد صلی الله علیه و آله و سلم از جانب خداوند است. به عبارت دیگر آنها مدرسه نرفتند و معلمهای زمینی نداشتند بلکه مستقیماً توسط خداوند تعلیم دیدند. به عنوان نمونه، در قرآن می خوانیم که حضرت عیسی علیه السّلام در طفولیت اعلام کردند که پیامبر و بنده خداوند می باشند و خداوند کتاب را به او عطا کرده است. (قرآن کریم؛ سوره مریم(19)، آیه30)علومی که به حضرت محمّد صلی الله علیه و آله عطا شده، علم غیب را نیز شامل می شود.
عالم الغیب فلا یظهر علی غیبه احداً الاّ من ارتضی من رسولٍ فانّه یسلک من بین یدیه و من خلفه رصداً لیعلم ان قد ابلغوا رسالات ربّهم و احاط بما لدیهم و احصی کلّ شیٍ عدداً
او (خداوند) دانای غیب است پس هیچکس بر غیب او آگاه نیست- مگر آنان از رسولان که از ایشان راضی است و همانا او از پیش رو و پشت سر محافظتشان می کند. تا بداند که آنان رسالات پروردگارشان را ابلاغ کردند، و خدا به آنچه نزد آنان است، احاطه دارد و (خدا) عدد همه اشیا را به شماره در می آورد. (قرآن کریم؛ سوره جن(72)، آیات28- 26)
همانگونه که قرآن تایید می فرماید، خداوند علم غیب را به برگزیدگانش عطا می کند و سپس خدا آنها را که علم غیب به ایشان داده شده حفظ می کند. به عبارت دیگر به حفظ خداوند، برگزیدگان معصومند. همانطور که پیغمبر در خطبه غدیر و بسیاری از بیاناتشان فرموده اند، ایشان همه چیز را به حضرت علی علیه السّلام آموخته بودند؛ حضرت علی علیه السّلام هم او ست که لحظه به لحظه ی زندگی اش را با پیامبر بود، از زمانی که به دنیا آمد تا آخرین لحظه ای که پیغمبر صلی الله علیه و آله را به خاک سپرد. و پس از او هر امام برگزیده الهی این علم را به امام بعدی انتقال می داده است. به عبارت دیگر علم پیامبر در نزد جانشینان بر حق آن حضرت -اهل بیت علیهم السّلام- به ودیعه گذاشته شده است؛ شایان تذکر است که در مورد آیه فوق حضرت محمّد صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند که حضرت علی علیه السّلام و اهل بیت علیهم السّلام از ایشان می باشند. (تفسیر جامع و ...) و خداوند به رسولان و آنان که از رسولان می باشند احاطه کامل دارد : "و احاط بما لدیهم و احصی کلّ شیٍ عدداً" و خدا به آنچه نزد آنان است، احاطه دارد و (خدا) عدد همه اشیا را به شماره در می آورد.
چنین علم الهی که از خداوند سرچشمه گرفته است، بر تمام علوم اکتسابی بشر احاطه دارد. همانطور که امام باقر و امام صادق علیهما السّلام متذکر شدند ،حضرت محمّد صلی الله علیه و آله نه تنها خواندن و نوشتن می دانست بلکه بر بیش از 70 زبان تسلط داشت و دلیل آنکه پیامبر امّی خوانده شدند به این جهت بود که او اهل "ام القری" بود. (علل الشرایع...) و ام القری طبق آیه 7 سوره شوری، "مکّه" می باشد. امام همچنین فرمودند که پیغمبر نه تنها می خواند و می نوشت بلکه آنچه را نوشته نشده بود، نیز می خواند. (بصائر الدرجات)
در واقع این است وسعت علم پیامبر، علمی که به اهل بیت منتقل شده است و امروز آن علم نزد امام محبوبمان حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف می باشد، همان کسی که ما در هر دم انتظارش را می کشیم.
در زبان عربی مانند فارسی کسی که اهل شهری می باشد، با "نام آن شهر +ی" شناخته می شود به عنوان مثال فردی که اهل مکه است، مکی خوانده می شود؛ طبق این قاعده فردی که اهل ام القری می باشد، امّی خوانده می شود و این دقیقاً همان چیزی است که امام صادق علیه السّلام در مورد آیه 7 سوره شوری تاکید فرمودند؛ در آن آیه پیامبر مامور شدند تا اهالی ام القری را انذار کنند. و به خاطر آنکه پیغمبر اهل آنجا بود، لذا حضرت را امّی خواندند. (تفسیر نورالثقلین و...)
کلمه "ام" در عربی به معنای اساس، منشاء و ذات می باشد، به همین دلیل در عربی به مادر "ام" گفته می شود (کلمه مادر در سایر زبانها مانند انگلیسی، نیز معنای "اصل و منشاء" می دهد). یکی از وجوه خواندن مکه به "ام القری" از اینجا سرچشمه می گیرد که "ام" به معنای "منشاء" و "قری" به معنای "شهرها و سرزمین ها" می باشد و در نتیجه "ام القری" یعنی "اصل و منشاء سرزمین ها". از یک سو، براساس قرآن حضرت ابراهیم و اسماعیل علیهما السلام پایه های کعبه را که حضرت آدم علیه السّلام بنیان گذاشته بود، در مکه بالا بردند؛ یعنی مکه جایگاه اولین خانه و نماد یکتا پرستی برای همه مردم و امتها محسوب می گردد (قرآن کریم؛ سوره بقره(2)، آیه 127 ، سوره آل عمران(3)، آیه 96) ؛ و از سوی دیگر، دحو الارض (روز 25 ذیقعده) روزی است که زمین مکه که کعبه بر آن بنا شده است، از زیر آب بیرون آمد و لذا برخی دحو الارض را روز تولد زمین نامیده اند. (قرآن کریم؛ آل عمران(3)، آیه 96 و ...) (خصال شیخ صدوق) به عبارت دیگر مکه، زمینی که کعبه بر آن قرار دارد، یکی از منشاءهای سایر زمین هاست لذا مکّه ام القری خوانده می شود.
علاوه براین کلمه امّی، برای افراد درس نخوانده نیز استفاده می شود. یک وجه، آن است که فردی که دانشی بدست نیاورده، دانش او مانند زمانی است که از مادر متولد شده است. بنابراین لغت امّی برای افراد بی سواد و درس نخوانده به کار برده می شود؛ امّا وجه دوم این موضوع درباره پیامبران و معصومین علیهم السّلام می باشد؛ همان کسانی که هنگام تولد از مادر دارای علم الهی هستند و هر علمی که به آنها افزوده می شود مستقیماً از خدا به آنها داده می شود، نه از طریق آموزش از معلم های زمینی:
...و انزل الله علیک الکتاب و الحکمه و علّمک ما لم تکن تعلم و کان فضل الله علیک عظیماً...
...و خدا بر تو کتاب و حکمت را نازل فرمود و آنچه نمی دانستی به تو بیاموخت و فضل خدا بر تو عظیم بوده است...(قرآن کریم؛ سوره نساء(4)، آیه 113)
علاوه بر این، قرآن این حقیقت را درباره ی حضرت عیسی علیه السّلام تصدیق می کند، آنجا که در طفولیت اعلان نمود که به او کتاب (انجیل) داده شده است؛ بنابراین همه پیامبران علیهم السّلام من جمله حضرت محمّد صلی الله علیه و آله، از این جنبه امّی بودند.
در تفسیر علی بن ابراهیم وجه دیگری از واژه "امی" توسط معصومین علیهم السّلام روایت شده است، که فرمودند، مردمانی که در میانشان کتاب آسمانی نبود (یا کتاب آسمانی را کاملا طرد کرده بودند) یا مردمانی که پیامبری بر ایشان فرستاده نشده بود- حتی اگر آنها خواندن و نوشتن می دانستند و سایر علوم بشری را نیز داشتند- امیون (جمع امی) خوانده می شدند. به عبارت دیگر، بنا بر قول امام علیه السّلام، اگر مردم علمی به کتاب خداوند نداشته باشند مانند آن است که بی سوادند هر چند خواندن و نوشتن بدانند و از علوم بشری بسیاری برخوردار باشند؛ در نتیجه یادگیری کلام خداوند یکتا از بالاترین درجه اهمیت برخوردار است زیرا سعادت ابدی بشر به آن بستگی دارد.
ادامه دارد...  پیامبر امّی، درس ناخوانده یا بیسواد؟! (قسمت دوم)
برای مشاهده یا دریافت متن مقاله به صورت pdf اینجا را کلیک کنید.

بسم الله الرحمن الرحیم

از مسیحیت بیشتر بدانیم

یک شنبه، 10 آبان 1394
image
  مبشرین کلیسا دائما اسلام را متهم به قوانینی ضد زن میکنند .   و برای اثبات این اتهام تصاویری از زن در نگاه افراط گرایان به تصویر میکشند .   این در حالی است که در اسلام سفارش بسیاری به پاسداشت مقام زن شده است .   اما...
یک شنبه، 29 شهریور 1394
image
      خشونت یکی از نسبت های   باطلی ست که به طور مداوم مبشرین مسیحی و رسانه های غربی در باره اسلام به کار می برند . پاپ بندیکت شانزدهم در اولین سخنرانی خود در آلمان اسلام را دین خشونت نامید . دانمارک با کشیدن...

نحوه جستجو در سایت

1- اینجا کلیک نمایید.

2- عبارت مورد نطر خود را وارد نمایید.

3- اگر بدنبال مقاله ی یا جمله ی مشخصی هستید در قسمت "تنظیمات کلید واژه"، "عبارت دقیق" را انتخاب نمایید.

4- در قسمت "صافی جستجو بوسیله"، فقط "صفحات" را تیک بزنید.

5- به روی دگمه "جستجو" کلیک نمایید.

سوالات متداول

معرفي محصولات

 

 

مجموعه جزوات بررسی های تحلیلی و منصفانه پیرامون مسیحیت تألیف استاد دکتر فریدونی و کتاب محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل از گروه پدر مهربان به چاپ رسیدند.

شماره تماس: 

از داخل ايران 09352404609

از خارج 9352404609-98

همچنین کتاب از فریب تا رهایی توسط مؤسسه آفاق به چاپ رسید.

تلفن تماس

22847035

22847786