نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

نگرشی بر اختلاط اندیشه های بشری با آموزه های پیامبران الهی4

  • ایجاد شده توسط maseeh در 17 خرداد 1395
  • دسته بندی ها:

بجاست در اینجا بر  این آیه قرآن کریم تأملی کنیم:

 


... وَ قالَتِ النَّصارى‏ الْمَسيحُ ابْنُ اللَّهِ ذلِكَ قَوْلُهُمْ بِأَفْواهِهِمْ يُضاهِؤُنَ قَوْلَ الَّذينَ كَفَرُوا مِنْ قَبْلُ قاتَلَهُمُ اللَّهُ أَنَّى يُؤْفَكُونَ  (قرآن کریم، سوره توبه، آیه 30)

... و نصارى گفتند: «مسيح پسر خداستاين سخنى است كه با زبان خود مى‏گويند، كه همانند گفتار كافران پيشين است؛ خدا آنان را بكشد، چگونه از حق انحراف مى‏يابند؟!


 

«....عرفان در باور اصلی خود، ارتباط بین یکتایی خدا به ظهور سه گانه اش را بوجود آورد. به نظر می رسد عرفان، در تلاش برای تعریف الهیات جدید اصول متافیزیک نئوافلاطونی ماده و اقنوم (وجود) را اخذ کرده است. »


Pelikan, Jaroslav. The Christian Tradition: A History of the Development of Doctrine. Vol. 1, the Emergence of the Catholic Tradition (100-600). Chicago, University of Chicago Press, 1971


«اگرچه آتاناسیوس [اسقف مشهور اسکندریه، قرن چهارم مسیحی] توحیدگرایی خود را جدی می گرفت، بعدها [در تناقضی آشکار] تعلیم داد که تنها راه برای نجات بشریت از انقراض جسمی و اخلاقی این بود که خدا حلول غیرقابل تصوری در جسمیت انسانی کند.[!!!] »


Athanasius, “On the Incarnation of the World”, in Phillip Schaff and Henry Wace, eds., Nicene and Post-Nicene Fathers, 2nd Series, vol. 4, Athanasius: Select Works and Letters (Peabody, Mass.: Hendrickson Publishers, 1994

 

 

 «مسیحیان اولیه در ایجاد یک فلسفه مسیحی متمایز، کند بودند. زمانی که این کار را کردند فضای فلسفی آنها نئوافلاطونی بود. این تفکر به صورت مستقیم  در توسعه الهیات و فلسفه مسیحی اثر گذاشت. »


English Wikipedia, J. W. Jepson, D.Min


« واژه تثلیث تا زمان ترتولین[فیلسوف مسیحی] یعنی صد سال پس از مرگ مسیح وجود نداشت و واژه های کلیدی homousis and ousis به معنای substance  (ماده خداذکر شده در اعتقادنامه نیقیه ، واژ ه هایی از کتاب مقدس نیستند و از آموزه فلسفه رواقی گرفته شده اند..ترتولین (160-230) اولین کسی بود که واژه trinitas را ساخت که واژه انگلیسی trinity (تثلیث) از آن گرفته شده است. بنابراین او[به زعم خود] "رمز طرح ریزی الهی ...[عیسی و پدر] در ماده متفاوت نیستند بلکه در وجوه متفاوتند در قدرت نه بلکه در ظهور متفاوتند " را بیان کرد....علاوه بر این ترتولین زایش عیسی از پدر را  به جوانه زدن از ریشه ، بلند شدن بخار از چشمه و صادر شدن شعاع نور از خورشید تشبیه کرد»


 

English Wikipedia, Cher-El L. Hagensick


اشاره به مفاهیمی چون متفاوت نبودن در ماده و زاییده شدن از و ...نشانه اعتقاد شرک آلود به سنخیت و تشابه بین خالق و مخلوق است . در واقع اعتقاد ترتولین ترکیبی از عرفان و فلسفه بود که با بدعت وحدت وجود و موجود فلسفه و عرفان اسلامی شباهت هایی دارد...!

 


در اینجا عباراتی از تاریخ دان مشهور ویل دورانت را از کتابش "سزار و عیسی" از جلد سوم تاریخ تمدن می آوریم:


"مسیحیت کفر را نابود نکرد بلکه آن را پذیرفت" (سزار 595)

دورانت زمانی که می گوید "کلیسای اسکندری قرن دوم که از آن کلمنت و اوریجین  آمدند- مسیحیت و فلسفه یونان را ممزوج کرد فلسفه را با مسیحیت گره می زند. (سزار 613)

 

دورانت درباره فیلسوف کافر مشهور،پلوتینیوس، اینگونه می نویسد:"مسیحیت تقریباً همه خطوط او را پذیرفت ..."(سزار 611)

دورانت می افزاید "با او [اوریجین] مسیحیت دیگر ایمان مایه تسلی نبود بلکه تبدیل به یک فلسفه کامل شد...(سزار 615)

دورانت مسیحیت نخستین را خلاصه می کند در مسیح و پطرس و می گوید:"در مسیح و پطرس، مسیحیت یهودی بود؛ پولس آن را نیمه یونانی کرد و کاتولیزم آن را نیمه رومی کرد" (سزار 579)

 


Will and Ariel Durant, The Story of Civilization, Vol. 3, Caesar and Christ. New York: Simon.1935-75

 


توجه فرمائید که دورانت می گوید که در آغاز مسیحیت با آموزه های حضرت مسیح و شمعون علیهما السلام، پیامبر الهی و وصی برگزیده الهی او، در خط آموزه های تحریف نشده انبیاء پیشین  بود و سپس می گوید با پولس، یعنی آن غاصب وصایت، آموزه های حضرت عیسی و شمعون(پطرس) علیهما السلام تغییر داده شد و نیمه یونانی شد و بعدها کلیسا آن آموزه ها را بیشتر تحریف کرد و نیمه دیگر آن رومی شد.

 

ذکر این نکته نیز مهم است که با اینکه کلیسای کاتولیک مقام شمعون(پطرس) را بسیار بالا می داند اما در واقع از آموزه های تحریف شده پولس ، فلسفه و ... پیروی می کند. بنابراین ما همه باید متوجه باشیم که ادعای دوست داشتن الله و انبیائش و اوصیای آنان زمانی حقیقی و خالصانه است که از آموزه های پاک و خالص و اصلی آنان پیروی شود.

 

ادامه دارد...

 

نگرشی بر اختلاط اندیشه های بشری با آموزه های پیامبران الهی

  

 

بسم الله الرحمن الرحیم

از مسیحیت بیشتر بدانیم

یک شنبه، 10 آبان 1394
image
  مبشرین کلیسا دائما اسلام را متهم به قوانینی ضد زن میکنند .   و برای اثبات این اتهام تصاویری از زن در نگاه افراط گرایان به تصویر میکشند .   این در حالی است که در اسلام سفارش بسیاری به پاسداشت مقام زن شده است .   اما...
یک شنبه، 29 شهریور 1394
image
      خشونت یکی از نسبت های   باطلی ست که به طور مداوم مبشرین مسیحی و رسانه های غربی در باره اسلام به کار می برند . پاپ بندیکت شانزدهم در اولین سخنرانی خود در آلمان اسلام را دین خشونت نامید . دانمارک با کشیدن...

نحوه جستجو در سایت

1- اینجا کلیک نمایید.

2- عبارت مورد نطر خود را وارد نمایید.

3- اگر بدنبال مقاله ی یا جمله ی مشخصی هستید در قسمت "تنظیمات کلید واژه"، "عبارت دقیق" را انتخاب نمایید.

4- در قسمت "صافی جستجو بوسیله"، فقط "صفحات" را تیک بزنید.

5- به روی دگمه "جستجو" کلیک نمایید.

سوالات متداول

معرفي محصولات

 

 

مجموعه جزوات بررسی های تحلیلی و منصفانه پیرامون مسیحیت تألیف استاد دکتر فریدونی و کتاب محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل از گروه پدر مهربان به چاپ رسیدند.

شماره تماس: 

از داخل ايران 09352404609

از خارج 9352404609-98

همچنین کتاب از فریب تا رهایی توسط مؤسسه آفاق به چاپ رسید.

تلفن تماس

22847035

22847786