نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

شباهت هاي عيسيِ مسيحيان با ديونيسوس خداي يوناني شر اب...(قسمت اول)

  • ایجاد شده توسط maseeh در 07 اردیبهشت 1391
  • دسته بندی ها:
image

آغازنامه

مسيحيان و مسلمانان هر دوگروه به حضرت عيسي عليه السلام ايمان دارند اما عيسي اي كه كليسا معرفي مي كند با تعريفي كه دين مبين اسلام از حضرت عيسي عليه السلام ارائه كرده است كاملا متفاوت مي باشد.

در اثر غصب منصب وصايت شمعون صفا پس از حضرت عيسي عليه السلام و غلبه غاصب اين منصب، امت حضرت عيسي عليه السلام تعاليم ناب آن حضرت را كنار گذاشته و در نتيجه خرافات و اساطير و ... مشركين آن دوران من جمله يونانيان وارد عقايد پيروان آن حضرت گرديد.

 ما در اين مقاله مي كوشيم تا تعريف ارائه شده از سوي كليسا ي تحريف شده درباره شخصيت حضرت عيسي عليه السلام را به بوته نقد بگذاريم و با كمال تاسف شباهت هاي آن را با ديونيسوس خداي يوناني شر اب نشان داده و وجود چنين شباهت هايي را ريشه يابي كنيم.

از سوي ديگر برآنيم تا تعريف اسلام از حضرت عيسي عليه السلام، اين پيامبر بزرگ الهي، را بيان كرده و بدين ترتيب تيرگي هاي تحريفات را از چهره تابناك آن حضرت زدوده و در نتيجه هم وجود مقدس آن پيامبر الهي را از غلوگويي ها دور سازيم و هم از مقام شامخ ايشان در مقابل جهالت ها و جسارت ها دفاع كنيم.

امروزه دنياي مسيحيت حضرت عيسي عليه السلام را به عنوان خدا و پسر خدا مي شناسد در حاليكه قرآن كريم درباره خلقت حضرت عيسي عليه السلام كه مسيحيان را به خطا انداخته است مي فرمايد:

إِنَّ مَثَلَ عيسى‏ عِنْدَ اللَّهِ كَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُرابٍ ثُمَّ قالَ لَهُ كُنْ فَيَكُونُ                                      

 بدرستي مَثَل عيسى(عليه السلام) در نزد خدا، همچون مَثَل آدم(عليه السلام) است؛ كه او را از خاك آفريد، و سپس به او فرمود: « باشاو هم موجود شد.(قرآن كريم؛ سوره آل عمران(3) آیه 59)

زماني که گروهی از مسیحیان–که بر اساس متون خویش در انتظار ظهور پیامبر موعود، خاتم الانبیا صلي الله عليه و آله و سلم ، بودند- به ملاقات حضرت محمّد صلی الله علیه و آله وسلم رفتند و در مورد حضرت عیسی علیه السلام  به عنوان پسر خدا صحبت کردند، آیه فوق الذکر بر حضرت محمّد صلی الله علیه و آله وسلم نازل گردید .

 هر آنچه که خداوند قادر مطلق اراده کند تا خلق کند ، آن چیز بی درنگ خواهد بود. درست است که همه چیز در دنیا به امر خداوند با نظم و ترتیب می باشد لیکن نظم و ترتیب موجود نباید این توهم را در ما ایجاد کند که چیزی از حیطه قدرت و سلطه ی خداوند یکتا خارج می باشد؛ خداوند حضرت آدم علیه السلام را بدون پدر و  مادر خلق کرد و حضرت عیسی علیه السلام را از مادری باکره...پس اين معجزه در به دنيا آمدن حضرت عيسي عليه السلام و ساير معجزاتي كه چون ساير انبياء ‌به اذن الهي از آن حضرت صادر مي گرديد نبايد باعث قائل شدن مقام الوهيت براي آن حضرت شود. از دوستانمان دعوت مي كنيم مقاله "سبحان الله" را مطالعه بفرمايند.

يكي از اولين كساني كه مفاهيم تحريفي خدای پدر و خدای پسر را بعد حضرت عيسي عليه السلام در تعاليم آن حضرت وارد نمود پولس غاصب بود. وي كه خود از يهوديان بود و در كابالاي يهودي تبحر داشت اين مفاهيم تحريفي را به تقليد از پیشینیان كافر و مشرك و گمراه پروراند و  با غصب مقام وصايت شمعون صفا بناي تعالیم حضرت عیسی علیه السلام را بر اين تحريفات قرار داد.

این مفاهيم تحريفي در فرهنگهای باستانی مصر، ایران، روم ، یونان و ... ریشه دارد که خدایان ساختگی متعددی را می پرستیدند .

قرآن كريم درباره پيروي از سنت ها و آيين پيشينيان گمراه اينگونه مي فرمايد:

قُلْ يا أَهْلَ الْكِتابِ لا تَغْلُوا في‏ دينِكُمْ غَيْرَ الْحَقِّ وَ لا تَتَّبِعُوا أَهْواءَ قَوْمٍ قَدْ ضَلُّوا مِنْ قَبْلُ وَ أَضَلُّوا كَثيراً وَ ضَلُّوا عَنْ سَواءِ السَّبيلِ

بگو: «اى اهل كتاب! در دين خود، به ناحق غلوّ نكنيد! و از هوسهاى مردمي كه پيشتر گمراه شده بودند و بسياري را گمراه كردند و از راه راست منحرف گشتند، پيروى ننماييد. (قرآن كريم؛ سوره مائده(5) آيه 77)

فرهنگهای غالب زمان حضرت عیسی علیه السلام و بعد از آن حضرت  همان فرهنگهای رومی، ایرانی، یونانی و ... بود.  الاهیات یهودی و مسیحی آنچنان تحت تأثیر این فرهنگها قرار گرفته بودند که کلام حضرت عیسی علیه السلام کنار گذاشته شد و کتابهای متعددی موسوم به اناجیل سالها پس از حضرت عیسی علیه السلام به زبان یونانی نگاشته شدند.

 

ديونيسوس و مسيحيت


 در این نوشتار به عنوان نمونه نگاهی داریم به تأثیر خدایی خیالی از فرهنگ یونان باستان به نام ديونيسوس Dionysus  در مسیحیت . آنچنان تعالیم حضرت عیسی تحت تأثیر اساطیر قدیمی از مسیر منحرف گردید که دانشمندان مسیحی شناس شدیداً به این نکته متذکر شده اند. به عنوان نمونه در کتاب   "The jesus mysteries " "معماهاي عیسی " نوشته تیموتی فریک Timothy Freke و پیتر گندیpeter Gandy    آمده است : "ما متقاعد شده ایم که داستان عیسی بیوگرافی یک منجی تاریخی نیست ، بلکه اسطوره ای است بر مبنای داستانهای کفرآلود همیشگی(تكراري) . مسیحیت یک الهام وحياني جدید و منحصر به فرد نبود بلکه در واقع انطباقی یهودی از مسلکهای اسرارآمیز باستانی بود ."

در همین کتاب گفته شده است : "در قلب مسلک های اسرار آمیز کفار اسطوره هایی درباره انسان خداواری بود که می مُرد و زنده می شد كه با نامهای مختلفی خوانده مي شد... در یونان ديونيسوس ... و در فارس میترا . اساساً تمامی این انسانهای خداوار یک موجودیت واحد اسطوره ای بودند ... ما توانستیم به اصطلاح بیوگرافی عیسی را از اسطوره تکراری پیشینیان در موضوع ديونيسوس بازسازی کنیم :

1-    ديونيسوس خدایی بود که انسان شد، منجی و پسر خدا

2-    پدر ديونيسوس یک خدا بود و مادرش یک زن زمینی باکره

3-    ديونيسوس در یک غار یا یک اصطبل ساده در بیست و پنجم دسامبر در برابر سه چوپان به دنیا آمد.

4-    ديونيسوس به پیروانش امکان تولد مجدد از طریق غسل تعمید را می داد .

5-    ديونيسوس به صورت معجزه آسایی در یک جشن عروسی آب را به شر اب تبدیل کرد

6-    ديونيسوس به عنوان قربانی برای گناهان دنیا مرد .

7-    ديونيسوس بعد از مرگش سه روز در جهنم ظهور کرد سپس در روز سوم زنده شد و عروج کرد .

8-     مرگ و رستاخیز ديونيسوس به وسیله نان و شر اب که سمبل جسم و خون او بودند جشن گرفته می شد..."


از قرن ها پيش دانشمندان مسيحي اين نكته را متذكر شده بودند كه مسيحيت با اساطير باستاني شباهت هاي فراواني دارد، من جمله در قرن نوزدهم  فردريچ هولدرلين  Friedrich Holderlin در كتب بسيار مشهورش به نام   Brod und Wein "نان و شر اب"‌ و  Der Einzige   "يگانه "‌ . دانشمندان جديد نيز مانند مارتین هنگل  Martin Hengel ،بری پاول Barry Powell و پیتر ویکند  Peter Wickand و ... می گویند که مسلک ديونيسوسی و مسیحیت شباهت های قابل توجهی دارند ... آنان به سمبل بودن شر اب و اهمیتی که شر اب هم در اسطوره ديونيسوس و هم عیسی دارد اشاره می کنند... علاوه بر این برخی دانشمندان می گویند که هم ديونيسوس و هم عیسی خدایانی بودند که مُردند ... موضوعات دیگری چون جشن گرفتن با نان و شر اب نیز شباهت هایی دارند... (ويكي پدياي انگليسي English Wikipedia)   (*براي مطالعه نمونه ها اينجا را كليك كنيد.)

شايان تذكر است كه در فرهنگ هاي لغات انگليسي من جمله وبستر Webster ديونيسوس به عنوان خداي شر اب معرفي شده است.

ادامه دارد...

 

بسم الله الرحمن الرحیم

از مسیحیت بیشتر بدانیم

یک شنبه، 10 آبان 1394
image
  مبشرین کلیسا دائما اسلام را متهم به قوانینی ضد زن میکنند .   و برای اثبات این اتهام تصاویری از زن در نگاه افراط گرایان به تصویر میکشند .   این در حالی است که در اسلام سفارش بسیاری به پاسداشت مقام زن شده است .   اما...
یک شنبه، 29 شهریور 1394
image
      خشونت یکی از نسبت های   باطلی ست که به طور مداوم مبشرین مسیحی و رسانه های غربی در باره اسلام به کار می برند . پاپ بندیکت شانزدهم در اولین سخنرانی خود در آلمان اسلام را دین خشونت نامید . دانمارک با کشیدن...

نحوه جستجو در سایت

1- اینجا کلیک نمایید.

2- عبارت مورد نطر خود را وارد نمایید.

3- اگر بدنبال مقاله ی یا جمله ی مشخصی هستید در قسمت "تنظیمات کلید واژه"، "عبارت دقیق" را انتخاب نمایید.

4- در قسمت "صافی جستجو بوسیله"، فقط "صفحات" را تیک بزنید.

5- به روی دگمه "جستجو" کلیک نمایید.

سوالات متداول

معرفي محصولات

 

 

مجموعه جزوات بررسی های تحلیلی و منصفانه پیرامون مسیحیت تألیف استاد دکتر فریدونی و کتاب محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل از گروه پدر مهربان به چاپ رسیدند.

شماره تماس: 

از داخل ايران 09352404609

از خارج 9352404609-98

همچنین کتاب از فریب تا رهایی توسط مؤسسه آفاق به چاپ رسید.

تلفن تماس

22847035

22847786