نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

«تسلی دهنده» کیست؟

اینک سوال این است که «تسلی دهنده» چه کسی است؟!

بیایید تا با هم پاسخ این سوال را بیابیم.

شایان ذکر است که انجیل حقیقی-که عیناً وحی خداوند به حضرت عیسی علیه السّلام بود- در دسترس نیست. در طی سالیان پس از فقدان عیسی علیه السّلام بالغ بر ۱۰۰ انجیل متفاوت به قلم نویسندگان مختلف نگاشته شد که اکثریت برگرفته از تعالیم پولس – غاصب منصب وصایت- بودند و نه از تعلیمات حضرت عیسی علیه السّلام. به همین دلیل است که مسیحیت امروزی به مسیحیت پولسی مشهور است. مجموعه کتب اناجیل یافت شده در منطقه نجع حمادی در مصر و طومارهای بحر المیت کشف شده در کاوش های باستانی قرن بیستم گواه آشکار دیگری ست بر وجود نسخه های متعدد متفاوت از کتب انبیاء پیشین مِن جمله اناجیل.

 آن چه که از اناجیل در لابلای نیرنگ ها و حوادث تاریخ باقی ماند، نه به زبان عبری یا آرامی بلکه عمدتاً ترجمه شده به زبان یونانی بود. کتبی که بعدها به عنوان اناجیل عبری منتشر شدند، غالبا مجدداً از یونانی به عبری برگردانده شده بودند. در قرن چهارم میلادی - قرن ها پس از فقدان عیسی علیه السّلام - آن هنگام که امپراطوری روم مسیحیت را دین رسمی خود اعلان نمود، چهار انجیل از میان مجموعه ی اناجیل برگزیده شد؛ چهار انجیلی که با آداب و اعتقادات "چندخداپرستی"  و اساطیر رومیان و یونانیان و ... هماهنگی داشت، اناجیلی که بر طبق تعالیم پولس غاصب بود. باقی اناجیل و کتبی که قائل به وحدانیت خداوند و مخلوق بودن حضرت عیسی علیه السّلام بودند مِن جمله کتب منسوب به لوشن، آریوس و ... به آتش کشیده شد و نویسندگان آنها به قتل رسیدند و پیروان آنان محکوم به مجازات هایی من جمله مرگ شدند.(ویکی پدیای انگلیسی ؛ تاریخ کلیسای مسیحی جلد سوم نوشته شف Schaff ، نیقیه و مسیحیت بعد از نیقیه؛ دائرة المعارف دنیای جدید New world  و ...) تاریخ گواهی می دهد که اناجیل باقیمانده، ترکیبی است از اندکی از تعالیم حضرت عیسی علیه السّلام و بسیاری تحریفات و تغییرات بدخواهان و نادانان.

(به مقالات اروپا، مسیحیت و اسلام(قسمت اول) و دیروز تا فردا مراجعه فرمائید.)

در اینجا اجازه دهید چند عبارت از تاریخ نویس مشهور ویل دورانت و از کتاب او "سزار و مسیح" چاپ نیویورک: سیمون سال 1944 جلد سوم تاریخ تمدن یازده جلدی 75-1935نقل کنیم:

"مسیحیت کفر را نابود نکرد بلکه آن را پذیرفت" (سزار 595)

دورانت زمانی که می گوید کلیسای اسکندری قرن دوم - که از آن کلمنت و اوریجین Clement and Origen آمدند- "مسیحیت و فلسفه یونان را ممزوج کرد"(سزار 613) فلسفه را با مسیحیت گره می زند.

دورانت درباره فیلسوف کافر مشهور،پلوتینیوسPlotinus، اینگونه می نویسد:"مسیحیت تقریباً همه خطوط او را پذیرفت ..."(سزار 611)

دورانت می افزاید "با [اوریجین] مسیحیت دیگر ایمان مایه تسلی نبود بلکه تبدیل به یک فلسفه کامل شد..."(سزار 615)

دورانت مسیحیت نخستین را خلاصه می کند: در مسیح و پطرس و می گوید: "در مسیح و پطرس، مسیحیت یهودی بود؛ پولس آن را نیمه یونانی کرد و کاتولیزم آن را نیمه رومی کرد"(سزار 579)

اما قرآن کریم آخرین کتاب آسمانی و سند تغییر نایافته ی وحی خداوند به خاتم پیامبرانش و باقیمانده به زبان عربی ست. قرآن کریم وعده داده است که خداوند حجتش را بر تمام بندگانش تمام می کند (قرآن کریم؛ سوره انعام(6)، آیه 149و ...) و اجازه خاموش شدن نور هدایتش را نمی دهد( سوره توبه (9) آیه 32؛ سوره صف (61)، آیه 8 و...)؛ در نتیجه کماکان بارقه هایی از نور حقیقت در لابلای تاریکده ی تحریفات انجیل می درخشد. ما در این نوشتار برآنیم تا نمونه ای از آن اندک بارقه های باقیمانده را جلوه دهیم.

بیایید با هم به ژرفای واژه ی «تسلی دهنده» که البته ترجمه ای است به زبان فارسی بنگریم. در برخی از ترجمه های انگلیسی اناجیل، این واژه به «Comforter» ترجمه شده است، اما در دیگر ترجمه های اناجیل، مِن جمله «Syriac Bible» (انجیل سریانی) از واژه ی «Paraclete» (پاراکلیط) استفاده شده است. محققی مسیحی به نام آلفرد گیلام «A. Guillaume» در پاروقی به کتاب «Life of Mohammad» چاپ آکسفورد  Oxford سال 1367 که ترجمه ای ست انگلیسی از کتاب"سیره رسول الله" نوشته ابن اسحاق، در این زمینه می گوید:

"جالب توجه ترین واژه، کلمه ی ترجمه شده ی «Comforter»(تسلی دهنده) می باشد که در نسخه های انجیل فلسطینی یافت می شود، اما تمام نسخه های دیگر سریانی، این واژه را «Paraclete» (پاراکلیط) ترجمه کرده اند."

 یعنی در عبارات ترجمه شده ی انجیل که در ابتدای این متن آوردیم، اکثر اناجیل قدیمی تر به جای «تسلی دهنده» از واژه ی «پاراکلیط» استفاده کرده بودند.

در اینجا بخشی از یکی از مناظرات امام رضا علیه السّلام با عالمی یهودی که اِشراف به کتب مسیحیان نیز داشت اما به نظر می رسد هنوز حضرت عیسی علیه السّلام را تصدیق نکرده بود نقل می کنیم.

امام رضا علیه السّلام به راس الجالوت رو كردند و به وي گفتند: از من مي پرسي يا من از تو بپرسم؟ گفت: من از تو مي پرسم، و هيچ حجتّي را از تو نمي پذيرم مگر آنكه از تورات، انجيل،زبور داوود و يا به آنچه که در صحف ابراهيم و موسي وجود دارد، باشد.

امام رضا علیه السّلام فرمودند: از من هيچ حجتي را نپذير مگر آنچه كه تورات به زبان موسي بن عمران و انجيل به زبان عيسي بن مريم و زبور به زبان داوود باشد.

راس الجالوت گفت: از كجا نبوت محمّد را ثابت مي كني؟

امام رضا علیه السّلام فرمودند: موسي بن عمران و عيسي بن مريم و داوود، خليفه الله عزوجل در روي زمين، به آن گواهي داده اند.

راس الجالوت به امام علیه السّلام گفت: سخن موسي بن عمران را اثبات كن.

امام رضا علیه السّلام فرمودند: اي يهودي! آيا مي داني كه موسي به بني اسرائيل وصيت كرد و به آنان گفت: "پيامبري براي شما مي آيد كه از برادران شماست، او را باور كنيد و به او گوش داريد."* اگر خويشاوندي اسرائيل را با اسماعيل و نسبي كه بين آن دو از طرف ابراهيم علیه السّلام بود بشناسي آيا برادرانی غیر از فرزندان اسماعیل برای بني اسرائيل می دانی؟

راس الجالوت گفت: اين سخن موسي است و آن را رد نمي كنيم.

 امام رضا علیه السّلام به وي گفتند: آيا از برادران بني اسرائيل[فرزندان اسماعیل] پيامبري غير از محمّد صلي الله عليه و آله برايتان آمده است؟

 گفت: نه.

امام رضا علیه السّلام فرمودند: آيا اين از نظر شما درست نيست؟

 گفت: آري. ولي من دوست دارم آن را از طریق تورات اثبات كني.

 امام رضا علیه السّلام به وي فرمودند: آيا اين را انكار مي كني كه تورات به شما گفته: ”نور از كوه طور در سينا آمد و كوه ساعير را براي ما روشن ساخت و از كوه فاران بر ما استيلاء يافت.” *

راس الجالوت گفت: اين سخن ها را بلد هستم، ولي تفسير آن را نمي فهمم.

امام رضا عليه السّلام فرمودند: من از تفسير آن خبر مي دهم. اما اين كه فرموده: نوري از كوه طور سينا آمد، اين وحي خداي تبارك و تعالي است كه بر موسي علیه السّلام در كوه طور سينا نازل شد و امّا كلام او كه فرمود: كوه ساعير را براي ما روشن ساخت، همان كوهي است كه خداي عزّوجل در حالي كه عيسي بن مريم بر بالاي آن بود، بر وي وحي كرد. و امّا اينكه فرموده: از كوه فاران بر ما استيلا دارد، اين كوه، كوهي از كوه هاي مكّه است كه از آنجا تا مكّه يك روز راه است. و در توراتي كه تو و يارانت آن را باور دارند، آمده كه اشعياي نبي علیه السّلام گفت: "دو سواره اي را ديدم كه زمين را نوراني ساخته بودند، يكي بر پشت دراز گوشي سوار بود و ديگری بر شتري نر" *  آن كس كه الاغ سوار بود و آن كس كه شتر سوار بود، چه كساني بودند؟

راس الجالوت گفت: آن دو را نمي شناسم، به من معرفيشان كن.

امام علیه السّلام فرمودند: آن كه بر درازگوش سوار بود، عيسي بن مريم بود و آن كه شتر سوار بود، محمّد صلي الله عليه و آله بود. آيا اين ها را از تورات انكار مي كني؟

گفت: انكار نمي كنم.

 ادامه دارد...

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل(قسمت اول)

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل (قسمت دوم)

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل (قسمت سوم)

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل (قسمت چهارم)

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل (قسمت پنجم)

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل(قسمت ششم)

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل(قسمت هفتم)

محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل (قسمت هشتم- پایانی)

برای مشاهده یا دریافت متن مقاله به صورت pdf اینجا را کلیک کنید

 

بسم الله الرحمن الرحیم

از مسیحیت بیشتر بدانیم

یک شنبه، 10 آبان 1394
image
  مبشرین کلیسا دائما اسلام را متهم به قوانینی ضد زن میکنند .   و برای اثبات این اتهام تصاویری از زن در نگاه افراط گرایان به تصویر میکشند .   این در حالی است که در اسلام سفارش بسیاری به پاسداشت مقام زن شده است .   اما...
یک شنبه، 29 شهریور 1394
image
      خشونت یکی از نسبت های   باطلی ست که به طور مداوم مبشرین مسیحی و رسانه های غربی در باره اسلام به کار می برند . پاپ بندیکت شانزدهم در اولین سخنرانی خود در آلمان اسلام را دین خشونت نامید . دانمارک با کشیدن...

نحوه جستجو در سایت

1- اینجا کلیک نمایید.

2- عبارت مورد نطر خود را وارد نمایید.

3- اگر بدنبال مقاله ی یا جمله ی مشخصی هستید در قسمت "تنظیمات کلید واژه"، "عبارت دقیق" را انتخاب نمایید.

4- در قسمت "صافی جستجو بوسیله"، فقط "صفحات" را تیک بزنید.

5- به روی دگمه "جستجو" کلیک نمایید.

سوالات متداول

معرفي محصولات

 

 

مجموعه جزوات بررسی های تحلیلی و منصفانه پیرامون مسیحیت تألیف استاد دکتر فریدونی و کتاب محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل از گروه پدر مهربان به چاپ رسیدند.

شماره تماس: 

از داخل ايران 09352404609

از خارج 9352404609-98

همچنین کتاب از فریب تا رهایی توسط مؤسسه آفاق به چاپ رسید.

تلفن تماس

22847035

22847786