نام کاربری:   کلمه عبور:        کلمه عبور خود را فراموش کرده اید؟  |  ثبت نام

حقایقی پنهان از واقعه فاطیما(قسمت اول)

  • ایجاد شده توسط maseeh در 25 شهریور 1389
  • دسته بندی ها:
image

در سال 1917 در شهر فاطیمای پرتغال سه کودک چوپان ، لوسیا (لوشا) سانتوز Lúcia Santos ده ساله(متولد 22 مارس 1907) و خواهر و برادری از خویشانش هفت و تقریبا نه ساله جسینتا مارتو Marto Jacinta (متولد 11 مارس 1910) و فرانسیسکو  مارتو Marto Francisco (متولد 11 جون 1908) ، ادعا کردند که چند مکاشفه داشته اند از بانویی که خود را بانوی تسبیح معرفی کرده بود. مسیحیان از قرن سیزده چنین تسبیحی را روزری Rosary می نامند. لوسیا بانویی را که مشاهده کرده بود اینگونه توصیف کرد: درخشان تر از آفتاب، در حالیکه شعاع های نوری می پراکند که شفاف تر و درخشان تر از گوی های کریسالی بود که با آب زلال پر شده و نور خورشید به آن نفوذ کرده است.(از دائرة المعارف ویکی پدیای انگلیسی Wikipedia Encyclopedia)بررسی نام فاطیما

 ابتدا اجازه دهید حقایقی را پیرامون شهر فاطیمای پرتغال بررسی کنیم.

طبق دائرة المعارف ویکی پدیا : "شهر فاطیما در پرتغال از نام یک شاهزاده مور اقتباس شده بود."

واژه نامه وبستر  Webster dictionary می گوید: "مورها مسلمانانی بودند ترکیبی از بربرها و اعراب که در شمال غربی افریقا ساکن بودند و در قرن هشت به اسپانیا حمله کردند و آن را تا سال 1492 در اشغال داشتند."

دائرة المعارف استیت مستر State Master Encyclopedia می گوید: در سال 711 مسیحی،یک لشکر اموی از مورها از شمال افریقا به اسپانیای مسیحی از قوم Visigoth حمله کرد.آنها تحت رهبری طارق ابن زیاد به جبل الطارق رسیدند و در یک رشته لشکر کشی هشت ساله بیشتر شبه جزیره آیبری را تحت حاکمیت اسلام درآوردند. الاندلس (سرزمین وندلها  Vandals) نام عربی ای است که توسط فاتحان مسلمان به جزیره آیبری داده شد.از قرن هشت تا پانزده قسمت هایی از شبه جزیره آیبری تحت سلطه مورها(اکثریت بربرها و تعدادی اعراب)بود که از شمال افریقا وارد شبه جزیره شده بودند.

واژه نامه وبستر توضیح می دهد که شبه جزیره آیبری شبه جزیره ایست در جنوب غربی اروپا دربرگیرنده اسپانیا و پرتغال.

علاوه بر تأثیر امویان سنی، که وارد شبه جزیره آیبری شده بودند، در آن زمان حضور شیعیان هم در میان بربرهای افریقای شمالی در این منطقه مشهود بود، برای مثال:

"ادریسیون Idrisids (عربی: الأدارسة) سلسله عرب شیعه زیدی مراکش بود که از سال 788 تا سال 985 مسیحی حکومت داشت... پایه گذار این سلسله ادریس بن عبد الله (788-791) بود که  تبارش به علی بن ابیطالب و همسرش فاطمه ، دختر حضرت محمد می رسید. عباسیان او را که یک شیعه اولاد پیغمبر بود مورد آزار قراردادند. او در سال 786 به مغرب فرار کرد و بربرها او را پناه دادند. فرمانروایی نوبنیاد ادریس اول دومین دولت خودمختار اسلامی در مراکش و اولین آن در آیبری بود."(دائرة المعارف ویکی پدیا انگلیسی)

دائرة المعارف بریتانیکا Encyclopedia Britannica در خصوص سلسله فاطمیین یا فاطمیون می گوید:

"سلسله ای سیاسی و مذهبی که بر یک امپراطوری در شمال افریقا فرمانروایی کردند...از سال 909تا 1171 مسیحی...این سلسله نامش را از فاطمه، دختر پیامبر اسلام، گرفته بود که فاطمیون خود را از نسل او می دانستند."

بنابراین با توجه به تأثیر اسلام در این منطقه خصوصا تأثیر شیعیان که حضرت فاطمه سلام الله علیها را بسیار دوست و گرامی می دارند ، کاملا منطقی ست که نتیجه بگیریم نام حضرت فاطمه سلام الله علیها برای مردم پرتغال به خوبی شناخته شده بود. اما در خصوص داستان شاهزاده مور دو نکته بسیار مهم وجود دارد:

نکته اول اینکه به هیچ وجه مدرک تاریخی ای برای این داستان وجود ندارد و در واقع این داستان بر مبنای یک "افسانه"  legendساخته شده است.

واِژه نامه وبستر درباره واژه "افسانه"  legendمی گوید: داستانی ست غیر تاریخی  یا غیر قابل تأیید که به طور سنتی از زمان های گذشته  سینه به سینه نقل می شود و در میان عامه به عنوان یک داستان تاریخی پذیرفته می شود.

نکته دوم اینکه بسیاری از کسانی که این "افسانه" را نقل کرده اند، مانند اسقف اعظم بسیار مشهور امریکایی کلیسای کاتولیک رومی ، فلتن جان شین Fulton John Sheen ، گفته اند که این شاهزاده مور که نامش به اقتباس از نام دختر پیامبر اسلام فاطمه بود با مرد جوان کاتولیکی ازدواج کرد و کاتولیک شد و نامش را به یک نام کاتولیک تغییر داد؛ اما از آنجایی که همسرش او را بسیار دوست داشت نام شهرش را به نام اسلامی زنش تغییر داد!

 در اینجا این پرسش مطرح می شود که چرا نام" اسلامی" او ؟

و اما جالب است که افسانه مذکور چنین چیزی نمی گوید! به نظر می رسد که حتی افسانه ها هم از تحریفات انسانی در امان نیستند!!!

دائرة المعارف استیت مستر درباره افسانه شاهزاده مور می گوید:

"افسانه می گوید که نام شهر از نام یک شاهزاده مور از الکاسر دو سال  Alcácer do Sal گرفته شده است که نامش فاطمه بود. او پس از اسیر شدن به دست نیروهای مسیحی در زمان اشغال پرتغال توسط مورها با رهبر آن نیروها، گانسلو هرمیگز Gonçalo Hermigues نامزد کرد و کاتولیک شد و پیش از ازدواجش در سال 1158 غسل تعمید یافت. او به نام آورینا Oureana غسل تعمید یافت. این افسانه می گوید که نام شهر آورم Ourém از نام آورینا گرفته شده است."

توجه کنیم که " این افسانه می گوید که نام شهر آورم Ourém از نام آورینا گرفته شده است"؛ یعنی اینکه طبق این افسانه نام شهر آورم در پرتغال از نام شاهزاده مور مذکور گرفته شده است و نه نام شهر فاطیما!  

بنابراین صحت این امر قابل تأیید نیست که نام روستایی که در آن، این به اصطلاح مکاشفه رخ داد، پیش از ادعای مکاشفه فاطیما بوده است. در نتیجه به نظر می رسد که به احتمال بسیار این روستا بخاطر این به اصطلاح مکاشفه فاطیما نام گرفت. و اگر هم نام روستا قبل از جریان مکاشفه، فاطیما بوده است منطقی آن است که بپذیریم که در نتیجه نفوذ اسلام در منطقه نام این روستا  جهت بزرگداشت حضرت فاطمه سلام الله علیها فاطیما گذاشته شد و نه بخاطر نام طرد شده یک دختر افسانه ای!

 

بررسی لقب بانوی تسبیح

حالا اجازه دهید لقبی را بررسی کنیم که به قول مسیحیان آن بانو خود را با آن نام معرفی کردبانوی روزری rosary یعنی بانوی تسبیح.

"دیدگاههای متفاوتی در مورد تاریخ روزری rosary وجود دارد. عقیده رایج اینست که در سال 1214 در کلیسای پروئیل Prouille [در فرانسه] در مکاشفه ای مریم باکره مقدس روزری را به سنت دومینیک Saint Dominic داد.این مکاشفه مریم مقدس، "بانوی روزری ما"our lady of Rosary نام گرفت."(ویکی پدیای انگلیسی، به نقل از سنت دومینیک و روزری St. Dominic and the Rosary نوشته کاترین بیب Catherine Beebe)

شایان تذکر است که از آن تاریخ به بعد ،و نه قبل از آن، کاتولیک ها مجسمه هایی با عنوان بانوی روزری ساخته و آن را مقدس شمردند.

بنابراین اولاً ، رشته دانه های ذکرشمار یا آنچه کاتولیک ها روزری  rosary می نامند و از آن استفاده می کنند، مفهومی تقریباً جدید است؛ و دعاهایی که با روزری خوانده و شمرده می شوند هم از آن زمان که فردی در دهکده پروئیل ادعا کرد که در مکاشفه ای روزری به او داده شده است، توسط چهره های مختلف کاتولیک در حال ساختن و پرداختن و تغییر و تحول می باشد. همچنین شایان ذکر است که بسیاری از اینگونه مفاهیم جدید در مسیحیت، ریشه در قرن سیزده مسیحی یا حدود قرن سیزده مسیحی دارند. زمانی که عوامل خاصی در اروپا مثل حضور مسلمانان در اروپا، و نیز جنگ های صلیبی در حال به وقوع پیوستن بودند؛ یعنی بسیاری از چنین مفاهیمی در مسیحیت در دوره ای که در آن مسیحیان در معرض آموزه ها و فرهنگ اسلامی بودن شکل گرفت. و نیز لازم به ذکر است که در معرض علوم و فرهنگ اسلامی بودن اصلی ترین عاملی بود که راه را برای رهایی از "قرون تاریک"Dark Ages  و ورود به رنسانس در اروپا باز کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص دوستانمان را صمیمانه دعوت می کنیم به مطالعه مقاله " اروپا، مسیحیت و اسلام" در این سایت.

دوم اینکه عنوان " بانوی روزری" که کلیسای کاتولیک از آن برای نامیدن حضرت مریم سلام الله علیها استفاده می کند نه توسط خداوند اعطا شده است و نه توسط پیامبر خدا حضرت عیسی علیه السلام؛  و نه حتی به زمان زندگانی حضرت مریم سلام الله علیها بازمی گردد بلکه عنوان جدید و نوساخته ایست که از حدود قرن سیزده مسیحی و بر اساس به اصطلاح مکاشفه ای در یک روستای فرانسوی بوجود آمده است.

واژه "تسبیح" در عربی به معنای ستایش، پرستش و تنزیه الله  سبحانه و تعالی و منزه دانستن او از هر ند و شبیه است. تسبیح حضرت فاطمه سلام الله علیها مجموعه ای ست از اذکار خاص برای ستایش قادر یکتا که حضرت فاطمه سلام الله علیها برای شمردن آنها دانه های تسبیح را ساختند. این تسبیح به نام ایشان نام گرفت چرا  که پدر ایشان حضرت محمد صلی الله علیه و آله به دستور خداوند متعال سبحانه و تعالی بیش از 1400 سال پیش به ایشان اذکار خاص تسبیح الله را آموخت؛ و این روایتی ست که از آن زمان تا کنون، هم توسط شیعه و هم توسط سنی نقل شده است. حضرت محمد صلی الله علیه و آله به ایشان فرمودند که این تسبیح از ارزشمندترین چیزهاست. آن حضرت به حضرت فاطمه سلام الله علیها فرمودند که پس از هر نماز 34 مرتبه تکبیر الله اکبر و 33مرتبه تحمید الحمد لله و 33 مرتبه تسبیح سبحان الله بگویند که رویهم 100  ذکر می شود. مجموعه این اذکار را تسبیح فاطمه سلام الله علیها می نامند. شایان تذکر است که از آن زمان تا کنون، به رشته دانه های ذکرشما تسبیح می گویند.

 بنابراین تسبیح حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها اولین رشته دانه های تسبیح در تاریخ است و ذکر های آن از سوی خداوند متعال توسط آخرین پیامبر بیش از 1400سال قبل تعلیم داده شد. پس برای بیش از 14 قرن حضرت فاطمه سلام الله علیها بانوی تسبیح بوده اند.

اکنون اجازه دهید جوانب دیگر داستان فاطیما را مورد بررسی قرار دهیم.

 

بررسی مکاشفات و رازهای فاطیما

لازم به ذکر است که هرچند بنا بر مبانی کلیسای کاتولیک مکاشفات شخصی ‍‍‍‍‍‍‍‍‍بار ارزشی ای بر باورهای کلیسای کاتولیک اضافه نمی کنند لیکن کلیسای کاتولیک از اعضای خود انتظار دارد که احتیاط کرده و مکاشفاتی را که کلیسا  قابل باور شناخته است تصدیق کنند...از طرف کلیسای کاتولیک مکاشفات فاطیما به طور رسمی در اکتبر 1930 توسط  اسقف لریا-فاطیما Leiria-Fátima قابل باور تشخیص داده شدند. (از ویکی پدیای انگلیسی و از دائرة المعارف بریتانیکا)

 

اولین کامیونیون Communion [مشارکت مذهبی] لوسیا (راوی تجلی فاطیما) در شش سالگی اش رخ داد ... و او پس از اولین اعترافش در محراب بانوی روزری دعا کرد و دید که مجسمه بانوی روزری به او لبخند می زند...اولین کامیونیون لوسیا چنان تأثیر عمیقی بر او گذارد که  گفت شوق وعلاقه به امور دنیوی را از دست داده است وفقط در مکانی تنها احساس راحتی می کند...لوسیا در سال 1921 به اوپورتو Oporto برده شد و در سن چهارده سالگی به عنوان دانش آموز شبانه روزی در مدرسه خواهران سنت دوروتی the Sisters of St. Dorothy در ویلار Vilar در حومه شهر پذیرفته شد...در 24 اکتبر سال 1925 به عنوان نامزد ورود به خدمت کلیسا وارد موسسه خواهران سنت دوروتی در صومعه ای در توی Tuyاسپانیا، درست در آن سوی مرز شمالی پرتغال شد ...لوسیا اولین پیمان های خود[عهد راهبگی و اطاعت از کلیسا] را در سوم اکتبر 1928 بست.(از دائرة المعارف ویکی پدیای انگلیسی)

 یعنی تا سال 1930 – زمانی که کلیسای کاتولیک رسما تجلی های فاطیما را قابل باور اعلام کرد – لوسیا، راوی داستان فاطیما، راهبه ای عهد بسته تحت تسلیم محض به واتیکان بود.

واژه نامه وبستر راهبه را اینگونه تعریف می کند: "عضو مؤنث یک مؤسسه مذهبی خاصاً کسی که با [سه] پیمان فقیر بودن، ارتباط با مردان نداشتن، و اطاعت کردن متعهد می شود."

بسم الله الرحمن الرحیم

از مسیحیت بیشتر بدانیم

یک شنبه، 10 آبان 1394
image
  مبشرین کلیسا دائما اسلام را متهم به قوانینی ضد زن میکنند .   و برای اثبات این اتهام تصاویری از زن در نگاه افراط گرایان به تصویر میکشند .   این در حالی است که در اسلام سفارش بسیاری به پاسداشت مقام زن شده است .   اما...
یک شنبه، 29 شهریور 1394
image
      خشونت یکی از نسبت های   باطلی ست که به طور مداوم مبشرین مسیحی و رسانه های غربی در باره اسلام به کار می برند . پاپ بندیکت شانزدهم در اولین سخنرانی خود در آلمان اسلام را دین خشونت نامید . دانمارک با کشیدن...

نحوه جستجو در سایت

1- اینجا کلیک نمایید.

2- عبارت مورد نطر خود را وارد نمایید.

3- اگر بدنبال مقاله ی یا جمله ی مشخصی هستید در قسمت "تنظیمات کلید واژه"، "عبارت دقیق" را انتخاب نمایید.

4- در قسمت "صافی جستجو بوسیله"، فقط "صفحات" را تیک بزنید.

5- به روی دگمه "جستجو" کلیک نمایید.

سوالات متداول

معرفي محصولات

 

 

مجموعه جزوات بررسی های تحلیلی و منصفانه پیرامون مسیحیت تألیف استاد دکتر فریدونی و کتاب محمّد و آل محمّد صلی الله علیهم اجمعین وعده انجیل از گروه پدر مهربان به چاپ رسیدند.

شماره تماس: 

از داخل ايران 09352404609

از خارج 9352404609-98

همچنین کتاب از فریب تا رهایی توسط مؤسسه آفاق به چاپ رسید.

تلفن تماس

22847035

22847786